OES

 

 

 

 

Grand Chapter of Missouri

Order of the Eastern Star  

2015/2016 Grand Chapter Session Committees

 

General Chairman Gloria A. Chaney, PGM
General Co-Chairman Bev Steelman, PM
 
Auditorium Fonda Clinton,  Vice Chairman
Joe Hurt
LeeRoy Browning, P.G.P.
Operations Ken Sisemore, Grand Sentinel, Vice Chairman
Jim Adams
Gene Karney
John Chaney, P.G.P.
 
Housing Carol Dreppard, Vice Chairman
Transportation Denis Anderson, Vice Chairman
Grand Chapter Session Information Janell Fredrick, Chairman
Rebecca Adams
Donna Cook
Hospitality Gloria Chaney, P.G.M. Chairman
Jim Williams, P.G.P. Co-Chairman
Janice Hay
John Chaney, P.G.P.
Debi Olson
Sherlene Netsch
Jerry Askren, P.G.P.
Publicity Daryl Price, P.G.P.
Registration Bonita Lenger, Chairman
Registration for Annual Proceedings Lois Compton, Chairman
Ilene Woods
Charlotte Crowley
Appeals and Grievances Debbie Royce, P.G.M. - Chairman - 1 Year
Carolyn Hedgecock - 2 Years
Assistant Grand Sentinels Ken Sisemore, Grand Sentinel - Chairman
Jim Bates
Clayton Cooper
Pat Dobbins
Harold Hackler
Bill Jones
Chuck Ortiz
Paul Palmer
George Ramsey
Elmer Sands
Jim Stephenson
Don Waymon
Tom Williams
Bill Wilson
Frank Wright
Ed Sprenkle
Ed Bousman
Joe Levi
Joe Willis
 
Chapters under Dispensation  
 
Charitable & Church Related Activities Shawn McAfee, Associate Grand Patron - Chairman
 
Credentials  
Carol Skinner - 5 Year
Earlene Viehland - 5 Year
 
Eastern Star Journal Joyce Hartoebben, P.G.M. - Chairman
 
Elections Cari McQueen - Chairman
Bruce Hubbard, P.G.P.
Della Frazier
Paula Howard, P.M. - 3 Yr.
ESTARL Lenora Miller, Chairman
Mary Sisemore, P.G.M. - 2 Yr.
Cheryl Blosser, P.M. - 3 Yr.
Linda Wright
 
Finance Karen Gaetner - Chairman
Brenda Austin, P.G.M.
Paul Jackson, P.G.P.
Ted Kolb
John Chaney, P.G.P.
 
Jurisprudence Gloria Chaney, P.G.M. - Chairman - 3 Yr
Linda Wilson, P.G.M. - 2 Yr
Jerry Askren, P.G.P. - 2 Yr
Jim Williams, P.G.P. - 1 Yr
Ron Miller, P.P. - 1 Yr
 
Lois Jackson Newman Youth Fund Paul Latimer - Chairman - 2 Years
Retha Squires, P.G.M. - 3 Years
David Hay - 1 Year
Marilyn Hays
Membership Jack Padley, P.G.P. Chairman
   
 
Area 1 Coordinator  
Daryl Price, P.G.P. - District 4
Larry Cook - District 7
 
Area 2 Coordinator  
Bob O'Dell - District 5
 
Area 3 Coordinator Ken Davis
Bill George, P.G.P. G.G.C.C.M. - District 8
Larry Pullium - District 11
Jim Williams, P.G.P. District 12
 
Area 4 Coordinator Jerry Askren, P.G.P.
Cory Fischer - District 9
Ted Kolb - District 10
Frank Wright - District 15
 
Area 5 Coordinator  
 
Area 6 Coordinator  
Dick Brown - District 26
David Hay - District 29
 
Area 7 Coordinator  
 
 
Area 8 Coordinator Tom Williams
B.J. Davis - District 13
Frank Jurotich, P.G.P. - District 14
Hal Dandridge - District 23
 
Area 9 Coordinator  
Ed Sprenkle - District 17
Leonard Stephenson, P.G.P. - District 18
 
Area 10 Coordinator Bob Detherow
 
Masonic Outreach Liaison Nancy Lane, Assoicate Grand Matron
Karlene Baylous, Grand Conductress
 
Necrology Mary Sisemore, P.G.M. Chairman
Linda Wright
 
Parliamentarian Rick Royce - Chairman
 
Returns of Chartered Chapters Nancy Lane, Associate Grand Matron - Chairman
 
Session Nurses Cookie Stude - Chairman
Janet Ochesky
Millie Buckler
Pat Willis
Social Reservations Janis Jackson - Chairman
 
Special Instruction Book Nancy Lane, Assoicate Grand Matron - Chairman
Karlene Baylous, Grand Conductress
Brenda Goings, Associate Grand Conductress
 
Tellers Cari McQueen - Chairman
Rebecca Adams
Margaret Cooper
Helen Havener
Doris Huntsinger
Della Frazier
Katie Calhoon
Dixie Woods
Chris Raiten
Oretta Smith
Alberta Hayes
Dorothy Palmer
Martha Pauley
Christina Stratmann
Susan Declue
Donna Settles
Elizabeth Musgrove
 
Unfinished Business Cinda Reeder, P.G.M. Chairman
Frank Juotich, P.G.P.
Jerry Askren, P.G.P.
 
Ushers Jim Frazier - Chairman
Paul Short - Co-Chairman
Eddie Windle
Dale Cutbirth
Bob Royce
 
Vendors Karen Budak - Chairman
 
Website Barry Jenkins - Chairman
 
Welfare Fund Cheryl Blosser - Chairman
Bobbie Coats
Bev Steelman
 
All Members Banquet Gwen Riggs - Vice Chairman
Amanda Riggs
Shawna Wilson
Margie Ezell
Dixie Wood
 
Grand Representative Luncheon Colleen Stofer
 
Line Officers Banquet Brenda Austin, P.G.M. (for Worthy Grand Matron)
Lael Woolfolk (for Associate Grand Matron)
Jane Hurt (for Grand Conductress)
Joy Cutbirth (for Associate Grand Conductress)
DDGM Luncheon Carol Hastings - Chairman - 27 District
Julie Mock - Co-Chairman 16 District
P.A.G.O. Lael Woolfolk - Chairman
Carol Hastings - Vice Chairman
Support Committee for General Grand Chapter Charities (Not a Standing Committee) Chris Raiten - 27 District
Linda Monken - 16 District
Barbara Drager - 4 District
 
Fraternal Correspondence Karlene Baylous, Grand Conductress - Chairman
Brenda Goings - Associate Grand Conductress